Telefon, messenger, a może formularz ? Wybierz ulubioną formę kontaktu i odezwij się do mnie.
ul. Krakowska 88CD/102
Wrocław
Czy wiesz , że język w stosunku do swojej masy jest najsilniejszym narządem mięśniowym w ciele człowieka?
Umożliwia on spełnianie wielu funkcji jak czynności prymarne czyli ssanie, żucie, gryzienie, połykanie. Poza tym jest ważnym narządem dotyku i smaku oraz MOWY.
Praca samego języka to ruchy bardzo precyzyjne i nieuświadomione na co dzień.
Nie myślimy nad tym jak ułożyć język by powiedzieć daną głoskę, sylabę ,słowo, zdanie i tysiące zdań.
Na początku swej drogi każdy student logopedii potrafił usłyszeć wadę wymowy ale jeszcze nie potrafi powiedzieć dlaczego tak jest.
Jakże odkrywcze było to , że nie mamy pojęcia, jak pracują nasze narządy mowy.
Odkrycie tego nadeszło wraz z poznaniem tajników anatomii oraz świadomości jakie mięśnie biorą udział w procesie mowy i fonetyki - budowy każdego dźwięku wydawanego przez człowieka pod wieloma kątami:
- ułożenia i pracy warg,
- ułożenia i pracy języka
- ruchów podniebienia miękkiego
- układu zębów w tym szczelin lub ich braku itd.
Rozwojowo, jeśli nic tego procesu nie zakłóca ,artykulacja się automatyzuje. Procesem tym dowodzą drogi neuronowe czyli autostrady po których pędzi masa informacji przekazywana do konkretnego narządu.
A co gdy ten proces zostanie zaburzony?
Mamy nieprawidłową artykulację .
A co dzieje się gdy mamy nieprawidłową artykulację?
To co dzieje się w naszej jamie ustnej ma wpływ nie tylko na mowę ,ale na całą budowę naszej twarzoczaszki, jej wzrost, ułożenie kości, wygląd żuchwy, szczęki, budowę podniebienia , dziąseł ,ułożenie zębów czyli zgryz.
Wady artykulacyjne diametralnie wpływają na prawidłowy rozwój człowieka i pod kątem mowy i pod kątem budowy ciała czyli naszego fizis.
Prawidłowa mowa to nie tylko komfort społeczny, ale także prawidłowy rozwój anatomiczny naszej twarzy i uzębienia. Dlatego ważne jest by nie utrwalać nieprawidłowych nawyków i jak najszybciej korygować nieprawidłowości logopedyczne ,które z różnych przyczyn już powstały.
Logopeda Kasia Kmiecik